Winternals Recovery Manager

PSV-Savage

Member
Joined
Mar 23, 2004
Messages
252
Reaction score
39
Age
47
Location
Ukraine
Winternals Recovery Manager v2.0


050530-RecMgr-Fig09.gif



Продукт Winternals Recovery Manager представляет собой корпоративное решение, позволяющее выполнить восстановление системы в считанные минуты, избежать утери важных деловых данных и обеспечить быстрый возврат инвестированного капитала. Благодаря Recovery Manager вы сможете тратить на восстановление системы на 90 процентов меньше времени, чем при использовании традиционных средств резервного копирования.

Приложение Recovery Manager сосредотачивает свое внимание на работе операционной системы. Программа создает моментальные снимки (так называемые точки восстановления) критически важных системных файлов и файлов с настройками. В случае вирусной атаки, сбоя при установке пакета исправлений или обновлении системы безопасности, ошибки, вызванной некорректными действиями конечного пользователя, или выходе из строя узла сети, Recovery Manger позволит удаленно выполнить восстановление поврежденной ОС и быстро вернуть компьютер «в строй». При этом пользовательским данным или файлам приложений не будет нанесено никакого ущерба.

По официальным данным, со сбоями операционной системы организации сталкиваются в 40 раз чаще, чем с выходом из строя серверного оборудования. А поскольку Recovery Manager специализируется именно на быстром и эффективном исправлении ошибок в работе ОС, эта программа поможет справиться с проблемой в 10 раз быстрее, чем любое другое решение.

Автоматическое создание «точек восстановления»

Recovery Manager автоматически создает мгновенные снимки критически важных системных файлов, действуя по графику определенному администратором. Курсором мыши, вы сможете переносить эти снимки (так называемые «точки восстановления») в списки, используемые для защиты отдельных компьютеров, организационных единиц Active Directory или целых доменов. При выходе из строя одной из систем, включенных в такой список, Recovery Manager быстро вернет ее в рабочее состояние с помощью последней точки восстановления.
Разрешение проблем, связанных с работой сети

Recovery Manager помогает с легкостью разрешать проблемы любой степени сложности. Вы сможете одновременно вернуть в рабочее состояние несколько систем, пострадавших от неудачной установки обновлений, вирусных атак и др. Recovery Manager также предоставит мощные средства предотвращения неисправностей, с помощью которых вы сможете выявить и запротоколировать нестабильное поведение системы.
Автоматическая установка клиентского модуля удаленной загрузки

Recovery Manager устанавливает клиентский модуль удаленной загрузки на каждый компьютер, включенный в список. Вы сможете удаленно загрузить систему с компьютера, на котором установлен продукт Recovery Manager. После успешной загрузки системы, программа Recovery Manager сможет заняться разрешением проблем и устранением неисправностей.



Winternals Recovery Manager is an enterprise recovery solution designed to reduce server, desktop, and notebook recovery time to minutes, virtually eliminate data loss, and deliver rapid, positive ROI. Recovery Manager overcomes the limitations of traditional backup and recovery solutions to deliver recovery times that are up to 90% faster.

How Recovery Manager works
Recovery Manager takes scheduled snapshots - called Recovery Points™ - of data sets (such as the operating system, application files, application data, user data, user settings, or even an entire volume) that you define. When virus attacks, faulty patches or security updates, end-user errors, or other failures bring systems down, Recovery Manger can remotely restore a single system, or thousands of systems simultaneously, and rapidly bring the machines online, without overwriting critical data.
Vendor data shows that operating systems fail more than 40 times as often as server hardware. Because Recovery Manager focuses on fast and efficient repair of precisely the data sets you choose, it can recover the vast majority of system failures in about 10% of the time required by other solutions. Recovery Manager's uniquely granular protect-and-repair capability can more efficiently recover from more than 70% of the issues leading to downtime of M*cros*ft® systems, providing a critical new level of protection that shortens recovery time and strengthens existing recovery strategies.

Fast time-to-recovery
Recovery Manager's innovative technology combines remote, multi-system accessibility, advanced diagnostics, surgical precision, and network speed to achieve rapid system recovery:

* Customized protection - Recovery Manager allows the administrator to choose from one of four pre-defined data sets to protect, or create a customized set, to protect precisely the files that are most important to infrastructure.
* Mobile protection - For mobile systems that are often disconnected from the network, Recovery Manager provides a SmartFix Wizard™ that allows users on the road to easily repair and restore their downed mobile systems.
* Remote multi-system access - Recovery Manager can access and repair any number of systems simultaneously from the Recovery Center.
* Advanced diagnostics - By comparing a machine's damaged state to a previous working state, Recovery Manager allows the administrator to immediately determine the root cause of system failure and initiate repairs.
* Surgical precision - Recovery Manager allows the administrator to view the precise causes of system problems and to make the changes needed to recover the system. This may include restoring a single system file, enabling or disabling a single service or driver, or changing a single registry setting.



Data Protection
Recovery Manager's customizable data protection ensures that it never overwrites valuable end-user files or application data on damaged machines. Unlike traditional recovery methods such as re-imaging or restoring from tape backup, Recovery Manager avoids data destruction and the associated loss of time, productivity, and efficiency. Because Recovery Manager restores only those files you have specified, valuable data is saved and systems restored as though the failures never happened.

Rapid ROI
By accelerating recovery times and preserving valuable data, Recovery Manager delivers a rapid, positive return on investment. For an organization with a 1,000 node network, Recovery Manager can pay for itself in as little as 6 months. Recovery Manager achieves this rapid ROI through:

* Improving IT staff productivity;
* Reducing downtime and minimizing end-user disruption;
* Eliminating virtually all data loss;
* Increasing user productivity;
* Forgoing the need for end users to recreate system settings after recovery;
* Facilitating root-cause analysis to prevent problems from repeating.


оффсайт.

http://www.winternals.com

качать.


_http://www.sidleedesign.com/site800/profile/images/HLQwdmSsWbFu11FgtiFP/TpvYpZsxiEtHYrfkH2OI/Winternals_Recovery_Manager_v2.0-MAGNiTUDE.part1.rar

_http://www.sidleedesign.com/site800/profile/images/HLQwdmSsWbFu11FgtiFP/TpvYpZsxiEtHYrfkH2OI/Winternals_Recovery_Manager_v2.0-MAGNiTUDE.part2.rar

_http://www.sidleedesign.com/site800/profile/images/HLQwdmSsWbFu11FgtiFP/TpvYpZsxiEtHYrfkH2OI/Winternals_Recovery_Manager_v2.0-MAGNiTUDE.part3.rar

_http://www.sidleedesign.com/site800/profile/images/HLQwdmSsWbFu11FgtiFP/TpvYpZsxiEtHYrfkH2OI/Winternals_Recovery_Manager_v2.0-MAGNiTUDE.part4.rar

_http://www.sidleedesign.com/site800/profile/images/HLQwdmSsWbFu11FgtiFP/TpvYpZsxiEtHYrfkH2OI/Winternals_Recovery_Manager_v2.0-MAGNiTUDE.part5.rar
250mb
 
Last edited by a moderator:

Gennadiy

Premium Member
Platinum
GOLD
Joined
Feb 24, 2017
Messages
2,220
Reaction score
248
Age
123
под правил
 

vingis

Member
Joined
Jan 4, 2005
Messages
231
Reaction score
122
roci said:
под правил

А в чём правка состоит? Вроде все 5 архивов открылись, только ещё не записывал
 

PSV-Savage

Member
Joined
Mar 23, 2004
Messages
252
Reaction score
39
Age
47
Location
Ukraine
vingis
А в чём правка состоит? Вроде все 5 архивов открылись, только ещё не записывал
Шапку... Дизайнерские штучки ;)
roci
КрасиФО...
 
Top